Members of the Board

District 1 (Lower Mainland)

Jocelyn Bradley, LPN

Jocelyn Bradley, LPN

Elected: 2013, re-elected 2016
Term: Second term expires September 2019
Committees: Inquiry, Finance

 

Erin Lapsansky, LPN

Erin Lapsansky, LPN

Appointed: 2015
Term: First term expires September 2018
Committees: Quality Assurance

 

District 2 (Coast/Island)

Kerry Howell, LPN

Kerry Howell, LPN
Vice-Chair

Appointed: 2013, elected 2016
Term: Second term expires September 2019
Committees: Inquiry, Executive

 

Kara Hlina, LPN

Kara Hlina, LPN

Elected: 2015
Term: First term expires September 2018
Committees: Registration

 

District 3 (Cariboo/Peace River)

Tamara Guimond, LPN

Elected: 2015
Term: First term expires September 2018
Committees: Finance

 

District 4 (Okanagan)

Virginia Gerbrandt, LPN
Chair

Appointed: 2016
Term: First term expires September 2019
Committees: Discipline, Executive

 

Madelon Stevens, LPN

Elected: 2012, re-elected 2015
Term: Second term expires September 2018
Committees: Discipline, Standards of Education

 

District 5 (Kootenays)

Rachelle Robichaud, LPN

Elected: 2016
Term: First term expires September 2019
Committees: TBD

 

Appointed Public Members

Pirouz Khakzad

Appointed: 2011; 2012; re-appointed 2014
Term: Final term expires December 2017
Committees: Registration

 

Colin W. Bennett

Appointed: 2012, re-appointed 2015
Term: Second term expires December 2018
Committees: Finance, Executive, Discipline

 

Agustin B. Navarro Jr.

Appointed: 2016, re-appointed 2017
Term: Second term expires January 2019
Committees: TBA

 

David Rush, QC

Appointed: 2016, re-appointed 2017
Term: Second term expires January 2019
Committees: Discipline